Турција се бореше храбро, но Холандија по 16 години се избори за полуфинале!


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Холандија со пресврт славеше против Турција со 2-1 и избори полуфинале против Англија на Европското првенство (ЕП).

Турција играше одлично и се бореше храбро, а до водство стигна во 35. минута со голот на Акајдин.

Холандија се разбуди во финишот, откако претходно голманот Вербруген запиша одлична интервенција. Стрелци за победничката селекција беа Де Фрај, а Мулдур си постигна автогол.