УЕФА ќе ги смени правилата поради Челси?


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Европската куќа на фудбалот (УЕФА) наскоро планира да ги промени правилата за трансфери затоа што Челси пронајде „дупка“ која ја искористи за да ангажира голем број фудбалери.

УЕФА е подготвена да ја затвори „дупката“ која на Челси му овозможи да потпишува договори долги седум-осум години и така да ги одложи трошоците.

Голем број англиски гиганти го нападнаа тимот од Лондон дека се обидува да ги заобиколи правилата на Финансискиот фер-плеј со користење на амортизација на трошоците.

ФИФА одредува максимална должина на договор до пет години, но постојат исклучоци, кои ги искористи Челси за да купи неколку засилувања.