Жесус: Тешко е да се работи со Гвардиола!


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Бразилскиот напаѓач Габриел Жесус по пет години го напушти Манчестер сити и се пресели во Арсенал, каде што му оди одлично на почетокот на новата сезона.

Манчестер сити го ангажира Ерлинг Халанд, кој стана прв напаѓач на тимот, па Жесус реши да го напушти Манчестер и да се пресели во Лондон.

„Пеп го разбира фудбалот како што тој сака. Нема флексибилност кај него. Ако сакате да бидете дел од неговиот тим, тогаш мора да ги прифатите неговите идеи. Не е лесно да се работи со него. Кога му кажав што сакам, морав да си заминам. Во Арсенал е поразлично. Артета е многу поразличен и има поинаков однос кон фудбалерите. Ако играте напаѓач во Сити може и топката да не ја допрете, тука сум слободен и се движам она како што сакам“, вели Жесус.