Ѕвездата на Бруклин не попушта: Ме чува Бог!

Кајри Ирвинг е еден од кошаркарите во НБА-лигата кои одбиват да се вакцинираат, а навивачите и раководството на Бруклин нетс не се задоволни затоа што нема да може да сметаат на еден од најдобрите кошаркари.

Ирвинг не попушти за разлика од останатите негови колеги, па преку социјалните мрежи испрати порака и јасно порача дека нема теоретски шанси да се вакцинира против ковид-19.

„Заштитен сум од Бог, а исто така од мојот народ. Стоиме заедно“, напиша Ирвинг, а неговиот твит предизвика голем број реакции, а најголем дел од навивачите му советуваат да се вакцинира затоа што неговото однесување било неодговорно.