Драматичен натпревар на Сан Паоло – Наполи стигна до победа во последните секунди

Денес се одигра натпреварот помеѓу Наполи и Сампдорија. Двата тима одиграа нерешено и ги поделија бодовите.

Првото посериозно случување на натпреварот се случи во 30-та минута кога лошо интервенираше Елсаид Хусај и си постигна автогол за водство на гостите од 0:1.

Тоа и беше се посериозно во првиот дел од натпреварот.

Во продолжението на натпреварот имаше поголемо возбудување.

Најпрво Мертенс имаше голема шанса за гол. Успеа да испрати удар, но беше непрецизен, односно ударот заврши над голот.

Во 60-та минута Патрик Шик од Сампдорија имаше одличен удар, но одбранбените играчи успеа да го изблокираат.

Во 61-та минута Силвестре не беше внимателен и доби втор жолт картон, па беше исклучен од натпреварот.

Возбудувањата продолжија, а играчот кој влезе од клупата Маноло Габиадини погоди за израмнување на резултатот.

Во последните минути Наполи имаше уште неколку шанси, а Лоренцо Тонели во 5-та минута од судиското продолжение успеа да погоди за 2:1.