Абу Даби: Надал е шампион!


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Денес беше одигран натпреварот за 1-то место во Абу Даби помеѓу Давид Гофин и Рафаел Надал.

Шпанецот беше подобар во текот на натпреварот и победи со 6:4 и 7:6.

Во текот на целиот натпревар имаше голема борба. Во првиот сет Надал без поголеми проблеми успеа да го добие сетот со 6:4

Додека во вториот сет имаше голема борба и натпреварот отиде во тај-брејк, во кој поуспешен беше Надал со 7:5.

Ова беше големо враќање на поранешниот најдобар тенисер во светот, а воедно и најава за наредната сезона.