Алфа Ромео го претстави новиот болид за претстојната сезона, Рајконен излета веднаш од стазата! (ВИДЕО)


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Екипата на Алфа Ромео го претстави дене новиот болид кој во претстојната сезона во Формула 1 ќе возат Кими Рајконен и Антонио Џовинаци.

Алфа Ромео, кој изминатата сезона се врати во Формула 1 како спонзор на Заубер, го претстави денес болидот Ц38 на стазата во Барселона.

Заубер изминатата сезона заврши на осмата позиција во редот на конструкцијата.

Новата сезона во шампионатот Формула 1, започнува на 17. март за Големата награда на Австралија во Мелбурн.