Повреда која може многу да ги чини: Баварците имаат големи главоболки…?!

epa07451918 Germany's Manuel Neuer during the international friendly soccer match between Germany and Serbia in Wolfsburg, Germany, 20 March 2019. EPA-EFE/DAVID HECKER

Голманот на Баерн Минхен, Мануел Нојер ќе отсуствува околу две недели поради повреда на листот на левата нога, соопшти денес фудбалскиот клуб.

Нојер се повреди во вчерашниот меч против Дизелдорф кој неговиот тим го доби со убедливи 4:1.

Голманот на баварскиот клуб, теренот го напушти во 53. минута.

Нојер така ќе ги пропушти натпреварите против Вердер во Купот на Германија и првенството, како и мечот против Нирнберг во Бундеслигата.

Германскиот голман изминатата сезона одигра само три натпревари во Бундеслигата поради повреда на стапалото.

Баерн е прв на табелата во Бундеслигата со само еден бод повеќе од Борусија Дортмуд.

Advertisements