Спектакл во Мелбурн: Федерер спаси седум меч топки и го победи фантастичниот Сандгрен!

Спектакуларен натпревар во четвртфиналето на Австралија опен одиграа утрово Роџер Федерер и Тенис Сандгрен, на крајот го доби Федерер (3-2), кој спаси неверојатни седум натпревари со топки на овој натпревар.

Федерер беше голем фаворит против Сандгрен, најголемото изненадување на годинашното издание на Австралија опен. Американецот е на 100-та позиција на АТП-листата и се очекуваше лесно да победи Федерер.

Швајцарецот го отвори натпреварот одлично и го реши првиот сет за само 35 минути со 6:3. Се чинеше дека Федерер денес имаше лесна работа.

Сандгрен одеднаш играше како да е еден од најдобрите тенисери на светот. За половина час, Американецот успеа да го добие вториот сет со 6:2 и така стигне до 1:1.

Но, тој не застана тука. И во третиот сет, Сандгрен доминираше на теренот против целосно збунетиот Федерер. Третиот сет траеше 39 минути, со тоа што Сандгрен славеше со 6:2 и го сврти мечот 2-1 во сетови.

Потоа гледавме неверојатна драма во четвртиот сет. Федерер беше пред пораз, но некако успеа да се спаси и да избори петти сет. По неверојатната драма, четвртиот сет влезе во тај-брејк, каде Федерер успеа да слави со одлични 10:8. Така Швајцарецот го доби сетот со 7:6 и го израмни мечот на 2:2.

Во петтиот сет, двајцата отидоа сигурно на свој сервис и резултатот беше 3-2 за Федерер. И тогаш Швајцарецот конечно успеа да го сврти натпреварот во своја корист. Сандгрен едноставно повеќе немаше сили и беше очигледно дека тој целосно се падна психолошки по драмата во четвртиот сет.

Федерер во шестиот гем успеа да направи брејк и да поведе со 4:2, што го прекрши овој натпревар. Швајцарецот го потврди брејкот и го презеде водството со 5:2, доаѓајќи на чекор од полуфиналето.

Сандгрен успеа да го освои гемот на негов сервис и да намали на 5:3, а потоа сето тоа беше во рацете на Федерер, кој со сигурен сервис можеше да ја заврши неверојатната драма. Иако Сандгрен на крајот даде добар отпор, Федерер стигна до првата меч топка и веднаш го искористи за победа од 6: 3, а неверојатен пресврт во сетови за 3:2.

Австралија опен, четвртфинале:

Федерер – Сандгрен 3: 2 (6: 3, 2: 6, 2: 6, 7: 6, 6: 3)