Погледнете како се движел хелихоперот во кој беше Коби Брајант (ВИДЕО)

Легендарниот кошаркар на ЛА Лејкерс, Коби Брајант, трагично настрада во хелихоптерска несреќа во неделата.

Хеликоптерот се срушил во близина на Лос Анџелес, а Брајант патувал на турнир во кошарка со својата 13-годишна ќерка и седум други. За жал, тие не пристигнале на нивната дестинација и никој не преживеа во грозоморната несреќа.

Смртта на еден од најдобрите кошаркари на сите времиња ја потресе светската јавност. Истрагата за оваа несреќа е започната, и сè покажува дека густата магла била главната причина што пилотот не знаел ниту дека е во близина на ридско подрачје.

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како се движи хеликоптерот. Тој полетал од округот Оринџ, каде што Брајант живеел со семејството, и тие се упатиле кон Илјада Оукс каде требаше да игра неговата ќерка.

Поради густата магла, пилотот бел прилично збунет во врска со тоа што може да се слушне при снимањето на разговорот со контролната кула. Прво, хеликоптерот крстарел 15 минути над зоолошката градина во Лос Анџелес, а потоа се упатил кон Илјада Окс.

Откако пилотот бил предупреден да лета премногу ниско, тој ја зголемил надморската височина, но потоа се свртел кон планините во Калабасас предизвикувајќи повторно да изгуби надморска височина. Врската со хеликоптерот била прекината неколку моменти пред ударот во планината.

Густа магла имаше во поголемиот дел од Лос Анџелес во неделата наутро, па дури и полицијата ги слета нивните хеликоптери бидејќи видливоста беше многу лоша. За тоа време, полетал хеликоптер, во кој бил Брајант и осум други.