„Не ми е местото во полуфиналето“

0

Федерер утринава е поразен во 1/4 финалето на УС Опен од Дел Потро.

Федерер и пред почетокот на турнирот имаше проблеми со грбот и не влезе како 100% подготвен во истиот.

„Ова беше еден од оние натпревари во кои ако налетам на добар тенисер, ќе изгубам. Не бев негативен, но не бев ниту доволно подготвен. Зависев од противникот и не го сакам тоа чувство. Тоа ми се случуваше во текот на турнирот. Тоа чувство го имав кога влегував во секој натпревар“ – вели Федерер.

Тој оваа година освои 2 гренд слем титули, во Австралија и на Вимблдон.

На Роланд Гарос не играше, а во САД се појави без пораз на Гренд Слем турнирите оваа година, и со само три порази сезонава.

Федерер му честита на Дел Потро и им посака среќа на сите останати, а исто изјави и дека не му е местото во полуфиналето на УС Опен, барем не оваа година.

 

Share.