Легендата повторно се враќа на фудбалот – Форлан има нов клуб!

0

Уругвајскиот фудбалер Диего Форлан потпиша договор со нов клб.

Фудбалерот кој остави многу трага во европскиот фудбал, Диего Форлан најде нов клуб во својата кариера.

Тој немаше играно долго време, уште од 2016-та година, а сега одлучи да потпише договор со шампионот на Хонг Конг, тимот на Кичи.

Кичи се пофали на својот сајт со новото засилување, а Форлан на тој начин стигна до 10-от клуб во кариерата.

Тој има играно уште за Индепендиенте, Манчестер Јунајтед, Виљареал, Атлетико Мадрид, Интер, Интернасионал, Серезо Осаки, Пењарол и Мумбаи.

За Уругвај тој одигра 112 натпревари и постигна 36 голови.

Share.