Организаторите на Австралијан Опен соопштија одлични вести!

Австралијан Опен по традиција е првиот грен-слем турнир во сезоната, па така ќе биде и во 2019 година, кога се игра во Мелбурн од 14 до 27 јануари.

Љубителите на тенисот можат да здивнат, зашто организаторите соопштија одлични вести за тенисерите.

Во Мелбурн ќе настапи Американката Серена Вилијамс, која не играше од контроверзното финале на Ју-ес опен против Наоми Осака.

Помладата од сестрите Вилијамс дури седум пати го освои првиот грен-слем турнир во годината.

Исто така, петкратниот финалист Енди Мареј реши да го искористи заштитетниот ренкинг и да настапи на Австралијан Опен.

Advertisements