„Би-би-си“: Челси ќе биде исфрлен од Лига на шампиони


Од втора лига, до спасител на Германија - 12 ден ↓↓↓Челси ја заврши сезоната на третото место во Премиерлигата, откако фудбалерите на Томас Тухел не успеаа да им се приближат на Манчестер сити и Ливерпул во битката за титулата.

Премиерлигашот со освојување на третото место обезбеди пласман во Лигата на шампиони (ЛШ), но ситуацијата е комплицирана и Челси би можел да биде исфрлен од елитата.

„Би-би-си“ објави дека газдата на Челси, Роман Абрамович решил да ја стопира продажбата на клубот, меѓутоа тоа не е единствен проблем.

Британската влада е подготвена да прифати реализирање на продажбата на Челси, но португалските министри исто така треба да дадат согласност за тоа, зашто Абрамович наводно имал и португалски пасош.

Во моментов се преговара и со Владата на Португалија, но и Европската комисија, па сите политички тела мора да ја прифатат трансакцијата најдоцна до почетокот на јуни.