Дончиќ го наполни кошот на Минесота за „брејк“ на Далас (Видео)


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Далас маверикс триумфира со 108-105 против Минесота во првиот меч од финалето во Западната конференција во НБА-лигата.

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ беше одличен на паркетот и постигна дури 33 поени, а запиша и осум асистенции и шест скокови.

Ирвинг го заврши натпреварот со 30 поени, додека најефикасен кај Минесота беше МекДаниелс со 24 поени.

Вториот натпревар меѓу екипите се игра во ноќта меѓу петок и сабота од 2.30 часот.