Дончиќ скромен во поразот на Далас од Оклахома (Видео)


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Оклахома славеше во првиот меч од полуфиналната серија на Западот против Далас со 117-95, а победа запиша и Бостон против Кливленд со 120-95 на Истокот.

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ постигна само 19 поени и девет асистенции, односно одигра под своето препознатливо ниво, додека поефикасен од него на паркетот беше Ирвинг со 20 поени.

Во редовите на Оклахома најдобар беше Гилџес-Александер со 29 поени, девет скокови и девет асистенции.