Ферари ја промени бојата на болидите за трката во Мајами


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Италијанската екипа Ферари на трката за Големата награда на Мајами ќе направи одредени промени кои ги изненадија навивачите.

Традиционалната црвена боја се поврзува со Ферари, но сега во Мајами ќе носат и сина нијанса на себе на болидите.

Сината боја потсетува на 1964 година кога болидите на италијанскиот тим биле во бело-сина боја.

Во моментов Ферари е втор во пласманот на конструктори со 151 бод, односно 44 помалку од Ред Бул.