Ѓоковиќ го растури Пол во три сета за финале на Австралијан опен


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Австралијан опен, откако го совлада Американецот Томи Пол со 7-5, 6-1 и 6-2.

Американецот даде отпор само во првиот сет, по што се распадна во следните два кои му припаднаа на Ѓоковиќ со 6-1 и 6-2.

Србинот во финале ќе игра против Гркот Стефанос Циципас, кој беше подобар од Карен Хачанов, па ќе биде интересна пресметка меѓу двајцата тенисер.

Ѓоковиќ во моментов има 21 гренслем-титула, односно една помалку од Рафаел Надал и може да се израмни со него со триумф в недела.