„Ѓоковиќ има нешто што Федерер и Надал го немаат“


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Поранешниот прв тенисер во светот, Енди Мареј направи споредба меѓу „големата тројка“, Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Роџер Федерер.

Мареј кажа што мисли за успехот на Ѓоковиќ, кој неодамна го освои 24. гренслем-пехар во кариерата.

„Тоа што го постигна Ѓоковиќ на Ју-Ес Опен е неверојатно. Да си способен физички да направиш вакво нешто, треба да имате голема мотивација и желба. Роџер и Рафа имаа долги кариери, но ниту еден од нив во оваа фаза на кариерата не играше како Новак“, вели Мареј.