Ѓоковиќ не игра, но ја зголемува предноста на тронот на АТП


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја почна 423. недела на тронот на АТП-листата, па сега има 9.990 бодови, додека зад себе го има Јаник Синер.

Италијанецот постојано го брка Ѓоковиќ, но во моментов има 8.660 бодови, додека на третата позиција се најде Карлос Алкараз со 8.145 бода.

Интересно е тоа што во минатата недела сите тројца загубија бодови, но најмалку изгуби Ѓоковиќ, и тоа само 45 бода.