Ѓоковиќ не ја освои титулата во Монте Карло, но го зголеми водството пред Синер


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ беше разочаран по поразот во полуфиналето на Монте Карло од Каспер Руд, но и покрај тоа ја зголеми предноста пред Јаник Синер.

Ѓоковиќ освои дополнителни 310 поени во Монако и сега има 10.035 поени, а зад него е Синер со 1.285 бода помалку од Србинот.

Шпанецот Карлос Алкараз остана на третата позиција, додека во топ-5 се и Данил Медведев и Александар Зверев.