Ѓорческа испадна во првото квалификациско коло на Ролан Гарос


Чекаме казна за Даку! (ја дочекавме) ↓↓↓


Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа беше поразена во првото квалификациско коло на Ролан Гарос од Марго Рувроа.

Марго го освои првиот сет со 6-2, по што македонската тенисерка возврати и стигна до 7-5, додека во третиот сет Ѓорческа загуби со 3-6.

Ѓорческа ќе треба да почека друга шанса за да се обиде да избори пласман во главниот дел на некој од гренслем-турнирите.