Ѓорческа ќе се бори за нова титула во Грција


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа славеше во полуфиналето на турнирот во Ираклион, Грција против Мириам Бјанка Булгару со 2-0 во сетови, односно 6-4 и 7-6.

Ѓорческа беше одлична во првиот сет и успеа да направи предност од еден брејк, кој го задржа до крајот на сетот за да слави со 6-4.

Во вториот сет македонската тенисерка повторно имаше предност, но Романката се врати во игра и се избори за тај-брејк, каде што Ѓорческа славеше со 7-5.