Ѓорческа сè уште чека виза за да заигра на Вимблдон


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа побара виза за да настапи во квалификациите на Вимблдон, но сè уште не ѝ е одобрена истата.

Ѓорческа ја пополнила апликацијата пред три недели, а имала и разговор за добивање на потребната виза, но сè уште нема позитивен одговор.

Квалификациите ќе почнат на 24 јуни, а Ѓорческа добила ветување дека организаторот ќе преземе чекори за да ѝ биде одобрена виза.

Доколку ѝ биде одобрена виза, тогаш Ѓорческа ќе настапи на уште еден турнир од рангот на В100 во Англија.