Харден и Батлер се предомислија: Американците сакаат да играат за нивната репрезентација

Плејмејкерот на Хјустон, Џејмс Харден летово одби повик од Грег Поповиќ да биде дел од репрезентацијата на САД на Светското првенство, но сега сака да игра на Олимписките игри.

Харден е еден од најдобрите американски кошаркари, кои решија да не настапат на Мундобаскетот, на кој САД го освои дури седмото место.

„Една од моите цели е да ја претставувам оваа убава земја на Олимписките игри следното лето“, порача кошаркарот на Хјустон.

Овој 30-годишен кошаркар со државниот тим веќе има два златни медали од ОИ во 2012 во Лондон и СП 2014 во Шпанија.

Желба да се вратат во репрезентацијата покажаа и Џими Батлер, Стефа Кари, Клеј Томпсон, Дрејмонд Грин, Демиен Лилард…