Играчот на Ајакс се разбуди од кома по скоро три години!

После две години и девет месеци, поранешниот играч на Ајакс, Абделхак, „Апие“ Нури, се разбуди од кома.

Холанѓанецот претрпе срцев удар за време на пријателскиот натпревар на Ајакс со Вердер Бремен во 2017 година, претрпе сериозно и трајно оштетување на мозокот.

Семејството на Нури бараше приватност со денови и недели по несреќата, а талентираниот играч од средниот ред доби поддршка од сите делови на светот.

22-годишникот бил во кома, но сега се опоравува во куќа изградена уникатно за неговите потреби. Не е најдобро, но будењето од кое секако е веста што сите сакаа да ја слушнат.

Братот на Нури, Абдерахим, го потврди истото во холандската ТВ-емисија Де Верелд Драит Дора:

“Тој не беше долго време дома, но сега се грижиме за него. Морам да кажам дека со оглед на тоа што тој е дома,му е многу подобро отколку порано во болницата. Тој е свесен за каде се наоѓа и се врати во запознаена околина со семејството. Повеќе не е во кома, но тој сè уште зависи од нас “.

Во моментот на инцидентот во јули 2017. година, лекарите тврдеа дека нема шанси за закрепнување и е во трајна вегетативна состојба.

На прашањето како комуницираат, братот на Нури одговори дека тоа го прават преку веѓи или изрази на лицето (насмевка, итн.).

“Ние разговараме со него како да не е болен. Го запознаваме со разговорите и, на пример, гледаме фудбал со него во дневната соба. Забележувате дека тој навистина му се допаѓа. Тој често покажува емоции. Понекогаш е емотивен, но честопати има и насмевка на своето лице. “

Френки де Јонг, играч на Барселона и поранешен соиграч на Нури, вели дека некогаш му препорачал на талентираниот млад играч од средниот ред каде да оди.

„Кога седев со него, неговата мајка влезе и ја праша Апи, каде треба да оди Френки? Во Барселона? „Штом таа го рече, тој ја крена веѓата. Беше многу посебен момент“, рече Де Јонг.