Ивановски ја освои титулата во Мадрид и скокна за 17 места на АТП-листата


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски успеа да го освои третиот трофеј во својата кариера, откако вчера се закити со пехар и во Мадрид.

Ивановски имаше нов скок на АТП-листата, и тоа за 17 позиции, па сега се наоѓа на 610. место во светот со 47 поени.

Лидер на АТП-листата сè уште е Карлос Алкараз со 6.820 бодови, по што следи Рафаел Надал со 6.020 поени, а трет е Каспер Руд со 5.820.