Ивановски се пласира во осминафинале на турнир во Франција


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Најдобриот македнски тенисер Калин Ивановски славеше со 2-0 во сетови, односно 6-2 и 6-4 против Метју Вилијам Доналд за пласман во осминафинале на турнирот во Франција.

Ивановски имаше лош старт на мечот, но набрзо се врати и го реши противникот со 6-2 во првиот и 6-4 во вториот сет за успешен почеток на турнирот.

Македонскиот тенисер во моментов се наоѓа на 477. позиција на АТП-листата.