Каков шок! Португалците водат со 2:0, чудесниот Роналодо се израмни со Платини!


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Португалците водат против Велс. На Роналдо му недостасува уште еден гол да стане најдобар стрелец во историјата на ЕП.

Неверојатниот Кристијано Роналдо постигна феноменален погодок за водство на Поргугалија против Велс во првиот полуфинален меч на ЕП.

После период за спијање во првото полувреме, после само пет минути во продолжението Роналдо после уиграна комбинација од корнер со небесен скок ја заби топката во мрежата.

Освен голот, Роналдо се израмни со Мишел Платини по бројот на постигнати голови на европските првенства, двајцата постигнаа по девет.

Само три минути подоцна, Роналдо асистираше, а Нани постигна гол за големи 2:0.