Мареј по драма од пет часа избори второ коло на Австралијан опен


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Британскиот тенисер Енди Мареј обезбеди место во второто коло на Австралијан опен, откако по голема драма го совлада Матео Беретини со 3-2 во сетови, односно 6-3, 6-3, 4-6, 6-7 и 7-6.

Британецот направи брејк на самиот старт на првиот сет и го зачува водството за да го освои сетот со 6-3, по што Мареј играше одлично и во вториот за предност од 2-0.

Италијанецот се разигра во продолжение од средбата и ги доби следните два сета со 6-4 и 7-6 за да израмни на 2-2.

Голема битка се водеше во последниот сет, каде што Мареј беше поуспешен и со 7-6 го доби натпреварот.