Неверојатниот Норвежанец: Халанд- Барселона 10:9

Ерлинг Халанд имаше уште една вечер за паметење откако со два гола го потопи тимот на ПСЖ.

Со овие два погодоци фантастичниот напаѓач стигна до десет гола оваа сезона во Лигата на шампионите со што се израмни со Роберт Левандовски кој исто така има десет погодоци сезонава во натпреварувањето.

Интересно е тоа што Халанд и Левандовски имаат повеќе голови од гигантот Барселона која има само девет погодоци по шест натпревари во групната фаза во Лигата на шампионите.