Ништо ново во Ф1: Ферстапен триумфира на трката во Кина


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Трикратниот светски шампион Макс Ферстапен славеше на трката за Големата награда во Кина и ја оствари четвртата победа во петтата трка оваа сезона.

Ферстапен повторно немаше конкуренција, иако двапати на патеката влезе безбедносното возило и внесе неизвесност меѓу останатите возачи.

Место на подиумот имаше и за Ландо Норис од Мекларен и Серхио Перез од Ред Бул, по што следеа двајцата возачи на Ферари, Шарл Леклер и Карлос Саинц.