Официјално: Марсело Биелса најде нов ангажман


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Аргентинскиот стручнак Марсело Биелса во минатите денови се најде во центарот на вниманието бидејќи после само два дена даде отказ на клупата на Лацио, а сега е јасно и зошто.

Биелса од наредната сезона требаше да го води Лацио, но после само два дена соопшти на челниците на римскиот клуб дека го напушта Олимпико.

Сепак, денеска е објавено дека Марсело Биелса е нов селектор на Аргентина.

После поразот во финалето на Копа Америка, Тата Мартино, ја напушти клупата на Гаучосите, а Биелса ќе биде негов заменик. Овој стручнак се враќа на клупата на Аргентина бидејќи беше селектор во периодот од 1998 до 2004 година.