Пелистер ја изненади Шкендија, Вардар славеше во Струмица

Денеска во македонското првенство се одигра последното коло од есенскиот шампионат, при што беа постигнати интересни резултати, а најголемото изненадување го направи Пелистер на гостување кај Шкендија, додека Вардар славеше против Беласица со 3-0.

Ренова на гости кај Македонија Ѓорче Петров во еден интересен натпревар славеше победа од 2:3. Мухарем ја доведе Ренова во предност на пет минути пред крајот на првиот дел. Во вториот дел домаќинот брзо изедначи преку Адем, а во 70 минута Бразилецот Фернандињо постигна прекрасен гол за водство од 2:1. Ренова само една минута подоцна изедначи преку Селмани, а на три минути пред крајот на истекот на регуларните 90 Шефити погоди за 2:3.

Вардар забележа убедлива победа на гости против Беласица. Мирчевски уште во 18 секунда го отвори резултатот. Во вториот дел Стојчевски и Цветановски ги поставија конечните 0:3.

Пелистер со гол во саммиот финиш на Маневски ја победи Шкендија во Тетово.

Во останатите натпревари со по 2:1 славеа Работнички дома и Струга и Академија Пандев како гости.