Почнува мисијата „Ролан Гарос“: Ѓорческа на почетокот ќе се соочи со Рувруа


Чекаме казна за Даку! (ја дочекавме) ↓↓↓


Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ќе се обиде да обезбеди пласман на главниот дел на Ролан Гарос.

Ѓорческа во првото коло ќе се соочи против Марго Рувруа која се наоѓа на 285. место на ВТА-листата и доби шанса во квалификациите со вајлд-карта.

Натпреварот меѓу Ѓорческа и Рувруа се очекува да почне околу 14.30 часот.