Покетино замина од Челси – ова се потенцијалните кандидат за негов наследник!


Чекаме казна за Даку! (ја дочекавме) ↓↓↓


Челси имаше пет победи на крајот на сезоната, но не беа доволни за Маурицио Покетино да ја задржи работата.

Аргентинецот требаше да биде дел од повеќегодишен договор со Челси, но раководството на клубот смета дека е време за промена.

На листата со кандидати за наследник на Покетино се Жозе Мурињо, Томас Тухел, Масимилијано Алегри, Роберто Де Зерби и други тренери, како Себастијан Хенес, Герет Саутгејт, Мичел, Енцо Мареска, Томас Франк и Киран МекКена.