Поради коронавирусот се одложува Европското првенство?

Европската фудбалска федерација (УЕФА) е многу блиску да одлучи да се одложи Европското првенство.

Според шпанската Cadena SER, пандемијата на коронавирусот УЕФА, наводно, е многу блиску до одлуката за одложување на Европското планирано за летото и ќе се обиде да го пренесе за летото 2021 година.

Исто така е многу можно дека сезоната во европските натпреварувања да биде прекината до понатамошно известување и дека фудбалот на Стариот континент нема да се игра воопшто до крајот на пандемијата.

УЕФА ќе донесе конечна одлука во наредните денови. Факт е дека фудбалот без навивачи нема никаква смисла, но секоја игра е потенцијален проблем за нова инфекција со коронавирус.

Одлуката за суспендирање на фудбалски натпревари и одложување на Европското за следната година е уште поизвесна откако фудбалерот на Јувентус, Даниеле Ругани беше позитивен за коронавирусот и нема да биде изненадување ако УЕФА донесе таква одлука.

Јужноамериканската фудбалска федерација (Конмебол) исто така го одложи стартот на квалификациите за Светскиот куп во Катар и натпреварите нема да се играат на крајот на март.

Светот на фудбалот е во хаос и ова е веројатно една од најтешките години во историјата на најважната споредна работа во светот.