Стрикленд го симна Адесања од тронот (Видео)


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Нигериецот Израел Адесања го загуби шампионскиот појас во средна категорија во борбата против Американецот Шон Стрикленд.

Стрикленд ја доби борбата со едногласна судиска одлука (49-46, 49-46 и 49-46) и стана нов шампион, иако не се очекуваше такво нешто пред борбата.

Американецот најави дека е можно чудо уште во првата рунда, по што Адесања на момент се врати во битката, меѓутоа немаше решение за расположениот Стрикленд.