Теодосиќ го пропушта Светското првенство во Кина


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Прегледот со магнетна резонанца покажа дека Мило Теодосиќ е повреден и нема да настапува на Светското првенство во Кина поради неговото стапало.

Теодосиќ претходно имаше проблеми со повреда на стапалото во Лос Анџелес Клиперс, а 32-годишниот плејмејкер го пропушти и Европското првенство во 2017 година поради повреда.

Според последните информаци, повредата ја обновил на почетокот на мечот со Литванија во Белград во саботата.

Не е познато кој ќе ја носи капитенската лента на Мундобаскетот, зашто и Милан Мачван нема да биде во тимот на Србија.

Теодосиќ за српскиот национален тим настапуваше од 2007 година, кога како 20-годишно момче дебитираше за репрезентацијата.