„Зошто да не размуслуваме за освојување на ЕВРО“?


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Репрезентацијата на Велс е една од поубавите приказни на  ЕВРО во Франција во ова лето.

Велшаните се дебитанти на ЕВРО, но тоа не ги спречи да бидат пред Англија во групата и без проблем да одат во осмина финалето.

Главна ѕвезда на оваа репрезентација е, јасно, Герет Бејл. Фудбалерот на Реал Мадрид за ББС дури изјави дека Велс сака да го освои ЕВРО.

„Очигледно дека на турнирот доаѓате од една причина – да  победите. Сакаме да го освоиме ЕП“, рече Бејл, па додаде:

„Сега сме фокусирани на Северна Ирска, но искрен сум кога ќе кажам дека сакаме да отидеме до крајот. Зошто да не?, се прашува првиот човек на велшката репрезентација.