Баерн Минхен гази кон титулата, Платенхардт со фантастичен погодок ги сруши милионерите , Лајцпиг загуби од Волфсбург (ВИДЕО)

Од 24-то коло во Бундеслигата се одиграа уште пет натпревари.

Баерн Минхен на Алијанц Арена убедливо го победи Франкфурт, 3:0.

Во 19-та минута Хргота пропушти огромна шанса за погодок. Баварците тоа го казнија и во период од три минути постигнаа два погодоци. Левандовски и Коста погодија за 2:0.

Robert Lewandowski Goal HD – Bayern Munich 1-0… by Euro-1

Douglas Costa Goal – Bayern Munich vs Eintracht… by Goalsport

Ребиќ во второто полувреме ја погоди пречката. Во 55-та минута Левандовски го постигна вториот погодок на натпреварот. Без промена на резултатот до крајот на натпреварот, па Баварците им се радуваа на новата победа, 3:0.

3-0 Lewandowski R. Goal HD – Bayern Munich 3-0… by funnyvideos02

Херта на домашен терен ја победи Борусија Дортмунд, 2:1.

После 11 минути игра домашните стигнаа до водство. Калу ги израдува домашните навивачи. Бурки четири минути подоцна го одбрани фантастично ударот на стрелецот на првиот погодок, Калу.

Salomon Kalu Goal HD Hertha 1-0 Borussia… by FootballLiveGoals

Обамејанг во второто полувреме го израмни резултатот, 1:1.

Pierre Aubameyang Goal HD – Hertha 1-1 Borussia… by Livee1Goals

Дваесетина минути пред крајот на натпреварот Платенхардт постигна фантастичен погодок од слободен удар за враќање на водството и на Херта, 2:1.

Marvin Plattenhardt Goal HD – Hertha 2-1… by gashiylli223

Домашните го задржаа водството до крајот и победија со 2:1.

Во останатите натпревари Дармштадт на домашен терен го победи Мајнц, 2:1, Фрајбург и Хофенхајм одиграа без победник, 1:1, а Волфсбург беше подобар од германското чудо Лајпциг, 0:1.

Баерн ќе остане на лидерската позиција со 10 бода повеќе од второпласираниот Лајцпиг. Борусија Дортмунд е трета со еден бод повеќе од Хофенхајм кој е четврт, а три повеќе од петопласираната Херта.