Ален го победи Хигинс – Пери се пласираше понатаму


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓По Рони О`Саливан и Динг пласман во ¼-финалето на Мастерсот осигураа Марк Ален и Џо Пери.

Феноменален натпревар, еден од најдобрите во сезоната, во 1/8-финалето одиграа Ален и Хигинс.

Многу возбудувања, а на крајот победи Хигинс со 6:5. По еден троцифрен брејк беше виден и на двете страни, а во 9-от фрејм се играше „продолжение“, односно победникот беше решен откако судијата ја врати црната топка.

Пери во лесен натпревар го победи Стуарт Бингам со 6:1.