Го одби најголемиот договор во историјата на клубот, а во игра е и Вејн Руни?!

Раиола тврдеше едно, а испадна друго.

Ромелу Лукаку дефинитивно го одби најдобриот договор во историјата на Евертон.

Му беше нудено 140.000 фунти неделно, но тој не сакаше да потпише нов договор.

Два клубови се во игра, Челси и Јунајтед. Ако замине Ибра, Лукаку би сакал да се пресели во Јунајтед.

Мино Раиола тврдеше дека ќе остане во Евертон, но јасно е дека тој сака да игра во поголем клуб. Покрај тоа, тој би работел со Мурињо, а тоа не беше возможно за него во Челси.

Се зборува дека должник му е Мурињо кој го пуштил во Евертон.

Од друга страна се појави вест дека Мурињо е подготвен да плати 100 милиони евра за Лукаку, а Евертон го сака Руни како дел од трансферот.

Лукаку го сака и Челси, ако го продаде Коста, но тоа не е прва опција на Конте додека Мурињо би го сакал повеќе Лукаку отколку Гризман.