Официјално: Иван Перишиќ е ново засилување на Баерн (ФОТО)

Баерн Минхен денеска го потврди трансферот на Иван Перишиќ, кој пристигна на едногодишна позајмица, а Баварците ќе имаат можност да го откупат неговиот договор.

Перишиќ пристигна во Интер во 2015 година, а веќе има искуство со настапи во Германија, зашто веќе настапуваше во Волфсбург.

„Среќен сум што се враќам во Германија. Баерн е еден од најголемите клубови и мило ми е што сум тука. Сакам да освоиме многу трофеи, не само Бундеслигата, туку и Лигата на шампиони“, пораша Перишиќ.