„Мареј може да ги освои Мелбурн и Ролан Гарос оваа година“

0

Освојувачот на Вимблдон од 1987 година, Пет Кеш смета дека Енди Мареј некое време ќе остане на првото место.

„Тешко е да не типувате на Ѓоковиќ во Мелбурн, но мислам дека Мареј никогаш не бил поблиску до титулата, тој заслужува да биде број еден.“

„Мислам дека Енди солидно време ќе остане на врвот, а задача на Ѓоковиќ е да го симне од таму.“

Новак го победи Федерер со 3:1, а потоа и Мареј со 3:0 за свој 6-ти трофеј во Мелбурн додека Енди изгуби во сите пет финалиња, од тоа 4 од Ѓоковиќ. Сепак..

„Мареј е психички постабилен и подобар од претходно, па ми изгледа опуштен. Имаше неверојатна година и би рекол дека тој е фаворит.“

Австралијан Опен се игра од 16 до 29 јануари.

Share.