Федерер преку Вавринка ќе брка прво место на АТП листата

0

Роџер Федерер на турнирот во Ротердам сака да се врати на прво место во светот, доволен им е пласман во полуфинале, а ривалот во прво коло ќе му биде Белгиецот, Рубен Бемелманс.

Во второ коло Федерер ќе се соочи со подобриот помеѓу дуелот од Качанов и Колшрајбер, а во ¼-финале го очекува најверојатно дуел против Вавринка.

Во полуфиналето Зверев е евентуален противник на Федерер, а другата страна на ждребот ја предводи Димитров.

Турнирот во Ротердам е од серијата 500 и се игра за награден фонд од 1,996,245 евра.

Share.