Вардарки поразени од Ѓер во финалето од Лигата на шампионите

0

Втора година по ред екипата на Вардар на идентичен начин останува без трофејот во Лигата на шампионите откако загуби во денешното финале против Ѓер со 27:26.

Во регуларните 60 минути натпреварот заврши без победник, 20:20, по што мораше да се играат две продолженија од по пет минути.

За жал во финалните моменти од средбата девојките од Унгарија беа поконцентрирани и на крај дојдоа до посакуваниот трофеј. Вардарки имаа напад за израмнување, но Андреа Чанаџија не реализираше зицер и дозволи голема радост за ракометарките на Ѓер.

Одлична на голот на Вардар денес беше Амандин Лејно со што Французинката заслужено го доби признанието за МВП играч на турнирот во Будимпешта.

Advertisements
loading...
Share.