Ферстапен со порака до Хамилтон: Не е фер да се радуваш додека ривалот е во болница!

Луис Хамилтон славеше на трката за Големата награда на Велика Британија, но трката ја одбележа инцидент во првиот круг со Макс Ферстапен.

Ферстапен имаше пол-позиција, но по судирот со Хамилтон излета од патеката и го искрши целосно неговиот болид.

Возачот на Ред Бул заврши во болница, но за среќа има само полесни повреди, па испрати порака до Хамилтон, кој славеше пред противничката екипа додека неговиот ривал го испрати во болница.

„Прво: Мило ми е што сум добро. Тоа беше голем удар од 51Г, но се чувствувам подобро. Казната која ја доби Хамилтон не ни помогна. Го гледав како слави по трката додека сум болница и тоа не е фер“, напиша Ферстапен.