Хамилтон на пол позиција на Силверстоун, нова катастрофа на Фетел

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон по седми пат во кариерата ќе стартува на пол позицијата на трката за Големата наградата на Велика Британија.

Британецот на „Силверстоун“ до најдоброто време дојде со круг извозен за 1:24.303 минути, пред својот тимски колега Валтери Ботас.

Од вториот ред ќе тргнат Макс Ферстапен и Шарл Леклер, додека пак вториот возач на Ферари, Себастијан Фетел имаше уште едни кошмарни квалификации и трката ќе ја почне од десеттата позиција.