Јокиќ е извонреден – ваква статистика немал никој досега во НБА!


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Српскиот кошаркар Никола Јокиќ и оваа сезона е главен кандидат за МВП-трофејот затоа што игра неверојатно во НБА-лигата.

Центарот на Денвер нагетс е втор најдобар кошаркар по број на асистенции во лигата (709), трет скокач (976), петти најдобар стрелец (2.085) и осми играч во конкуренција на украдени топки (108).

Јокиќ стана првиот кошаркар во историјата на НБА-лигата кој успеал регуларниот дел од сезната да го заврши во топ-10 во сите категории.